Pierwsza książka (właściwie książeczka) przeczytana w ramach wyzwania.
Hanny Szymanderskiej nikomu chyba nie trzeba przedstawiać - to autorka wielu książek kucharskich i "okołokulinarnych", wielka znawczyni tradycyjnej polskiej kuchni i dawnych zwyczajów. W tej niewielkiej książeczce zebrała zwyczaje związane z jednym z najpiękniejszych dni dla nas, Polaków - Wigilią.
Nikt inny na świecie chyba nie świętuje bowiem Wigilii w taki sposób jak u nas. Gdzie indziej bardziej celebrowane są same święta Bożego Narodzenia. Przyznam szczerze, że mnie się ta nasza Wigilia szalenie podoba i chciałabym, żeby tradycje z nią związane przetrwały jak najdłużej.
A czego można się dowiedzieć tutaj? Skąd pochodzi wiele ze obrzędów wigilijnych, na pamiątkę czego dzielimy się opłatkiem, co wspólnego z okresem świątecznym ma starożytny Rzym, od jak dawna ubiera się choinkę, które ze zwyczajów już nie są kultywowane, czym była kiedyś wieczerza wigilijna?
Opowiastki przeplatane są nutami i słowami najpopularniejszych kolęd, a na końcu znaleźć można wiele przepisów na tradycyjne dania wigilijne - od sałatek i ryb poprzez zupy i różne inne dania (jak chociażby kapusta z grochem) do kutii i kompotu z suszonych owoców.
Polecam wszystkim, którzy przygotowując się do świąt chcieliby wiedzieć więcej i w pełni świadomie przeżywać wigilijne obyczaje.
Niestety zdjęcia brak :(
fajnie byłoby dowiedzieć się więcej o wigilii.. ;) [http://toocloseforcomfort.blox.pl]
OdpowiedzUsuń