niedziela, 1 grudnia 2013

Kalendarz adwentowy - 1

Prowadzenie ubiegłorocznego kalendarza było dla mnie wielką frajdą i radością, ale także wielkim wyzwaniem i prawdziwym wypełnianiem adwentowego postanowienia. Stąd pory, o których pojawiały się kolejny wpisy, były bardzo różne - popołudnia, późne wieczory, a czasem wczesne ranki.
Pomysłów na kolejne kalendarze mam na kilka następnych lat, w tym roku więc też jednym z moich prywatnych postanowień, będzie prowadzenie kalendarza oczekiwania na Boże Narodzenie. A codzienne wpisy będą zawierały słowa pierwszej zwrotki najpiękniejszych polskich kolęd, czasem również z ciekawostkami na temat danej kolędy.


Pierwszy grudnia - "O Gwiazdo Betlejemska" - ze specjalną dedykacją dla Momarty :)

                                    O Gwiazdo Betlejemska

O Gwiazdo Betlejemska, zaświeć na niebie mym;
tak szukam Cię wśród nocy, tęsknię za światłem Twym,
Zaprowadź do stajenki, leży tam Boży Syn,
Bóg Człowiek z Panny świętej, dany na okup win.

Trudno było znaleźć jakieś informacje na temat tej kolędy. Udało mi się jedynie dowiedzieć, że jej autorem muzyki, jest ksiądz Zygmunt Odelgiewicz, natomiast słowa napisał wspólnie z Alojzym Orszulokiem. Obydwaj żyli w XIX wieku.


A sama Gwiazda Betlejemska?

To, przede wszystkim, nazwa obiektu astronomicznego, który wskazywał drogę trzem mędrcom - królom, tak, aby trafili do Betlejem, do miejsca, gdzie narodził się Zbawiciel.Ale to także potoczna nazwa kwiatu - wilczomlecza nadobnego (poinsecji nadobnej), pochodzącego z Meksyku i Ameryki Centralnej. Ta przepiękna roślina o czerwonych liściach zdobi wiele domów w okresie Bożonarodzeniowym.
***************

zdj. 1 pochodzi ze strony:
www.tapeciarnia.pl
zdj. 2 pochodzi ze strony:
www.swiatkwiatow.pl


3 komentarze:

  1. Dziękuję!:) Bardzo mi miło. Od ubiegłego roku nic się nie zmieniło - to nadal moja ulubiona, a przynajmniej jedna z najbardziej ulubionych kolęd.
    Trzymam kciuki za powodzenie akcji "co dzień jeden wpis", to naprawdę spor wyzwanie. Dobrze, że Adwent w tym roku krótki:)

    OdpowiedzUsuń
  2. No u nas Gwiazda Betlejemska musi stać obowiązkowo ;)

    OdpowiedzUsuń