sobota, 23 listopada 2019

Caroline Hulse, Gorączka świątecznej nocy.


    Claire i Matt są rozwiedzeni, ale mają siedmioletnią córkę i nadal razem decydują o jej wychowaniu i o tym, co ich zdaniem jest dla niej najlepsze. Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, więc stwierdzili, że warto byłoby, aby Scarlett miała „normalne” święta i w tych dniach przy sobie obydwoje rodziców. Wspólnie zorganizowany wyjazd do jednego z kurortów oferujących różnorodne atrakcje wydaje się fantastycznym pomysłem. Claire i Matt zabierają ze sobą swoich partnerów. Claire zabiera Patricka, a kolei Matt przywozi Alex. W dodatku Patrick i Alex jeszcze do tej pory nie spotkali się. Patchworkowa rodzina  pojawia się w brytyjskim ośrodku i wspólnie wynajmuje jeden domek. Wyobraźcie sobie święta z byłym partnerem obecnego partnera. Być może istniały dobre intencje, ale nawet w teorii wygląda to na plan katastrofalny.

     Oprócz dorosłych bohaterów pojawia się tu też wyimaginowany królik Posey, widoczny jedynie dla Scarlett. Zgrzyta zębami podczas zorganizowanej wyprawy niejednokrotnie, pije trochę za dużo przed snem, zdradza tajne sekrety i wypowiada niezbyt pochlebne słowa pod adresem niektórych członków tego zjazdu. To Posey wypowiada najbardziej zgryźliwe słowa i pozwala sobie na ocenianie zachowania innych. 

      Od początku czytelnik świadomy jest, że wspólny wyjazd byłego małżeństwa z towarzyszącymi im obecnymi partnerami, zamieszkanie w jednym domku oraz udział w zaplanowanych zabawach doprowadzi do wypadku, po którym zostaje wezwana policja. Po prologu czytelnik poznaje wydarzenia, które doprowadziły bohaterów do tego kryzysowego momentu oraz zapoznaje się z przesłuchaniami osób pracujących w ośrodku wypoczynkowym.

    To nie jest moim zdaniem komedia, jak sugeruje się to w hasłach reklamowych. Zauważalny jest jednak suchy i ostry jak brzytwa dowcip. Od początku czytelnik wie, że nic dobrego z zaplanowanej wyprawy nie wyniknie. Mroczny humor o dysfunkcyjnej rodzinie, być może spodoba się tym, którzy mają w życiu podobne doświadczenia. Ta książka ma niestety bardzo smutny wydźwięk. Mamy Scarlett, siedmiolatkę, pogubioną w świecie dorosłych, która ucieka do świata wyobraźni i którym jedynym przyjacielem jest wyimaginowany, ciągle towarzyszący jej królik. Rozmawia z nim nawet w obecności dorosłych. Claire jest piękną i zadbaną kobietą, która rozstała się z Mattem, ponieważ mimo osiągniętego wieku zachowuje się jak niepokorny nastolatek. Nie wiem zupełnie, co inteligentną Alex w nim zauroczyło. Z kolei Patrick, ojciec dwójki dzieci, z którymi była partnerka utrudnia mu kontakt, to typ narcystyczny, który w pewien sposób tęskni na młodością. Patrick był trochę szalony, Claire zbyt piękna, aby mogła być prawdziwa, a Matt, szczerze mówiąc, zbyt irytujący. Tak naprawdę to Alex wydaje się najbardziej w tym wszystkim biedna i zgubiona.

      Jest to jednak powieść z przemyślaną fabuła, zgrabnie napisana, ale bez świątecznego lukru. Autorka porusza tematy niewygodne i frustrujące, takie, które zazwyczaj omijane są w świątecznych powieściach. Książka nie dostarcza świątecznych i ciepłych wrażeń. To raczej opowieść, która dzieje się podczas Bożego Narodzenia. W opisanych relacjach i wydarzeniach nie ma jednak nic magicznego, a o świąteczny nastrój trudno. Poznać natomiast można historię o patchworkowej rodzinie, która zmaga się z  wewnętrznymi problemami.To dobra książka i dobry debiut Caroline Hulse.Caroline Hulse, Gorączka świątecznej nocy, wydawnictwo Chilli Books, wydanie 2019, tytuł oryg.: The Adults  tłumaczenie: Małgorzata Kafel, okładka miękka, stron 416. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz