piątek, 29 listopada 2019

Iwonna Buczkowska, Pluszowy Zajączek.

     

  Pluszowy Zajączek Iwonny Buczkowskiej z ilustracjami Katarzyny Bukiert, to sympatyczna, ciepła i nastrojowa opowieść bożonarodzeniowa przeznaczona dla dzieci (i nie tylko). Autorka prostym i jasnym językiem na kartach stron kreuje opowieść, której akcja umiejscowiona zostaje w obrębie Świąt Bożego Narodzenia. 
    
   Tytułowy Pluszowy Zajączek to główny bohater, którego mały przyjaciel Jacek, pisze list do świętego Mikołaja. List zostaje skrzętnie schowany pod poduszkę, bo przecież Mikołaj będzie wiedział, gdzie szukać dziecięcego przekazu. Pluszowy Zajączek zabiera jednak wiadomość, gdy odkrywa, że chłopiec narysował kolejną w nim pluszową maskotkę. Zajączek nie zna literek, nie umie czytać, ale przecież potrafi rozpoznać rysunek. Martwi się, że Jacek chciałby dostać nowego pluszaka. Po pewnym czasie Pluszowy Zajączek uświadamia sobie, że postąpił źle wykradając list. Wyrusza więc w podróż w dzień Wigilii, aby odnaleźć Mikołaja i oddać mu list. W ten sposób chciałby naprawić swój błąd. Zadanie byłoby łatwe, gdyby nie brak wiedzy na temat, gdzie należy szukać Mikołaja. Zajączek nie wie więc w którą stronę powinien się udać. Pomoc udzielają mu nowi przyjaciele. To Bałwanek, Wrona i pan Mróz. 

    To mądra opowieść o miłości i przyjaźni. Bałwanek okazuje wielkie wsparcie, Mróz to wielki psotnik, a Wrona jest przemądrzała. Autorka w subtelny sposób pokazuje dzieciom, że nie należy wnioskować na podstawie niezrozumiałych do końca pozyskanych informacji. Z drugiej strony wskazuje, że przyjaźń i wspólne działanie, szybko pozwolą zaradzić powstałym kłopotom i sprostać wypełnieniu zadania. 

     Iwonna Buczkowska stworzyła w tekście wspaniały świąteczny klimat, który uzupełniają klimatyczne i klasyczne ilustracje Katarzyny Bukiert, które pozwalają skupić się na elementach i dokonać własnej interpretacji. Książka rozwija dziecięcą wrażliwość i kształtuje właściwe postawy zachowania. Bardzo udana pozycja świąteczna dla dzieci, którą zachwycą się także dorośli. Iwonna Buczkowska, Pluszowy Zajączek, wydawnictwo Bis, wydanie 2019, oprawa twarda, ilustracje: Katarzyna Bukiert, stron 40, kategoria wiekowa 6-8 lat. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz