sobota, 26 listopada 2022

Marta Dębowska, Szczęściarz.Szczęściarz to urocza, bożonarodzeniowa opowieść, której bohaterem jest mały, drewniany pajacyk mieszkający od wielu lat w kwiaciarni „Florian i Róża”. Nie był na sprzedaż, choć siedział przy kasie, a między nogami miał miseczkę z cukierkami. Wierzył też, że jest pajacykiem przynoszącym szczęście. Pajacyk lubił Pana Floriana, ale pragnął jakieś odmiany losu. Po zamknięciu sklepu, kiedy robiło się cicho i smutno, tęsknie obserwował ulicę za oknem. Najbardziej lubił przyglądać się mieszczącemu się naprzeciwko sklepowi z zabawkami, gdzie przychodziły dzieci z rodzicami i dziadkami. Gdy żyła Pani Róża, sklep tętnił śmiechem i wrzawą, ale gdy odeszła wszystko się zmieniło. Pajacyk nawet nie zauważył, że zaczął się grudzień, bo pan Florian nie przygotował dekoracji świątecznych, ani nie włączał kolęd. Pewnego jednak zimowego dnia nastąpiły zmiany. Sklep uprzątnięto, rozpoczęto remont, a pajacyk został umieszczony w pudle przy uchylonych drzwiach. Stwierdził, że to jedyna szansa, aby dostać się do sklepu z zabawkami, więc po prostu skoczył. Z pomocą drewnianemu podróżnikowi przychodzi gołąb... Tak zaczęła się wielka, grudniowa przygoda. 

To książka pełna ważnych, wartościowych sentencji. W sklepie z zabawkami pajacyk dowiaduje się, że dzieci nie chcą starych i brudnych zabawek. Szara myszka pociesza go jednak, że zabawki są ładne, ale słowa wypowiadają brzydkie. Żeby być miłym nie potrzeba powodu. Sklep z zabawkami, park, buda dla psa, w końcu dom Pani Marysi - to miejsca, gdzie pajacyk poznaje kolejnych bohaterów, którzy stają się jego przyjaciółmi. W domu Pani Marysi spotyka też dzieci. Czuje się szczęśliwy, pragnie się tym szczęściem dzielić z panią Marysią i panem Florianem. 

To ciepła opowieść, o smutku i radości, przyjaźni i serdeczności, która spodoba się nie tylko dzieciom, ale również dorosłym. Warto zwrócić uwagę na ilustracje autorstwa Joanny Czarneckiej: urokliwe, klasyczne, magiczne. Książka dostępna jest również w audiobooku w bardzo dobrej interpretacji Artura Barcisia (słuchałam). Bardzo polecam.

kategoria wiekowa: 5-10 lat


Marta Dębowska, Szczęściarz, wydawnictwo BIS, wydanie 16 listopad 2022, ilustracje: Joanna Czarnecka, oprawa twarda, stron 104. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz