niedziela, 23 grudnia 2012

Kalendarz adwentowy - 23

BOŻE NARODZENIE W INNYCH KRAJACH


W przedostatniej kartce w czwartą i ostatnią niedzielę Adwentu krótko o zwyczajach świątecznych w innych krajach.
ANGLIA: typowy świąteczny obiad to indyk z żurawinami, pieczone ziemniaki sos chlebowy, brukselka gotowana, pieczone kasztany, a na deser Christmas pudding. Pudding ten przygotowuje się na kilka tygodni przed świętami, żeby dojrzewał, a jedną z tradycji jest ukrywanie w nim np. monety. Do tradycyjnych potraw należą też mince pies, dawniej z nadzieniem mięsno-bakaliowym, teraz chyba już raczej tylko bakaliowym. A co się pije? Oczywiście eggnog, czyli coś jakby ajerkoniak.

HOLANDIA: święta zaczynają się o północy 24 grudnia. I choć Holendrzy nie zasiadają do wigilijnej kolacji, to czekają do tej północy właśnie, aby zjeść specjalnie upieczony chleb, ciastka z migdałami i wypić ciepłe kakao lub herbatę.

FRANCJA: we Francji królują w tym okresie gęsie wątróbki. Ale Francuzi mają wieczerzę wigilijną, chociaż już po pasterce. A tradycyjną potrawą - wypiekiem jest bûche de Noëlczyli "Polano Bożego Narodzenia" - rolada w polewie czekoladowej, która spływając powinna zostawiać sęki.

SZWECJA: Szwedzi zasiadają do wigilijnego stołu punktualnie o 15 - jak głosi podobno plotka, zwyczaj ten został narzucony przez telewizję ;) Na stole królują ryby, szynki, dziczyzna (łosie lub reny) oraz nie może zabraknąć kulistych pulpecików.

NIEMCY: głównym świątecznym posiłkiem jest śniadanie 25 grudnia. W Niemczech na święta piecze się pierniki w tym najsławniejsze norymberskie. Dużą popularnością cieszą się też wyroby z marcepanu.

Ale nie tylko w Europie obchodzi się Boże Narodzenie - jeszcze huczniej i dłużej, bo na wiele dni przed uroczyste obchody zaczynają się w Kolumbii, Meksyku czy Boliwii. Pochody, procesje, szopki i ... tańce, bo tańce są formą swoistej modlitwy w tamtych kręgach kulturowych.

A może znacie jakieś tradycje z innych krajów?


Tekst opracowano na podst.:
"Polskie tradycje świąteczne" Hanna Szymanderska, wyd. Świat Książki, Warszawa 2008, rozdział "WIGILIA I BOŻE NARODZENIE" strony 109-120.

2 komentarze: