środa, 5 grudnia 2012

Kalendarz adwentowy - 5
ADWENTOWE BUŁECZKI I PIERNICZKI

Jaki wypiek najbardziej kojarzy się z adwentem i świętami Bożego Narodzenia? Oczywiście pierniczki.

Przedsmak pierniczków świątecznych stanowiły dawniej adwentowe bułeczki, które rozdawano przebierańcom, chodzącym w adwencie w pochodach maszkar, a przebierano się za kozy, konie, wilki, niedźwiedzie, krowy (turonie) czy nawet bociany.  Bułeczki pieczone były z mieszanki mąki gryczanej i razowej z rodzynkami i przyprawami korzennymi, co ciekawe przed upieczeniem nacinano bułki ukośnie tyle razy, ile kolejnych tygodni adwentu minęło.

Jak pisze Hanna Szymanderska - do dziś nie wiadomo tak naprawdę, ile jest odmian ciasta piernikowego. Najsławniejsze są chyba toruńskie i norymberskie, ale pierniki znaleźć można w różnych krajach. Zresztą nawet w starożytnej Grecji jedzono wypieki miodowo-korzenne. W Polsce tradycja piernikowa wywodzi się od czasów starosłowiańskich. Nie było wtedy cukru, łączono więc miód dzikich pszczół z grubo zmiażdżonym ziarnem pszenicy i taki placek był potem przez lata doprowadzany do doskonałości.

Ciasto piernikowe jest najzdrowsze ze znanych ciast, dawniej używano do niego czystego miodu, różnych przypraw korzennych takich, jak goździki, cynamon, imbir, pieprz, kardamon, mąki żytniej i pszennej po połowie, spirytusu i potażu - środka spulchniającego. Ciasto wyrabiano, a potem zostawiano, aby dojrzało - mogło tak leżeć nawet kilka miesięcy. Zaczyn do piernikowego ciasta był bardzo cenny - stanowił nawet część posagu! "Jak niegdyś mawiano, były cztery razy rzeczy najlepsze w Polsce: toruński piernik, gdańska wódka, krakowska panna i warszawski trzewik". 

Dziś mamy już całe mnóstwo pierników, na które nie trzeba czekać miesiącami, czy tygodniami. Możemy też znaleźć dla nich różne zastosowania - jak pięknie będzie pachnieć żywa choinka przybrana pierniczkami wiszącymi jak bombki, a jaki wspaniały klimat wprowadzi domek zbudowany własnoręcznie właśnie z piernika!

 Jak np. ten ubiegłorocznej zwyciężczyni w konkursie prowadzonym przez tortownia.pl - zajrzyjcie na ich stronę - ruszyła już tegoroczna edycja - podziwiajcie te cudeńka, a może i same się skusicie? :)

 Na koniec kilka linków do pierniczkowych przepisów:
1. najsławniejsze w internecie i chyba nie tylko, Pierniczki Silje - to te 'dojrzewające', ciasto robi się ok. 5 tygodni przed świętami, a piecze tuż przed Wigilią, w tym roku już może za późno, ale na następny będą idealne! Wiem, co piszę - próbowałam - najlepsze, jakie jadłam :)

2. Kruidnoten - podobno najszybsze pierniczki - i w przygotowaniu, i w ... znikaniu :)

3. Lebkuchen - tradycyjne niemieckie lukrowane pierniki.Tekst opracowano na podst.:
"Polskie tradycje świąteczne" Hanna Szymanderska, wyd. Świat Książki, Warszawa 2008, rozdział "ADWENT, czyli początek roku kościelnego" strony 16-18; cytat pochodzi ze strony 17.

Zdjęcie pochodzi ze strony:

8 komentarzy:

 1. Piękna "konstrukcja", a po przeczytaniu postu apetyt wzrósł ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda, że piękna? Może się w końcu kiedyś odważę, by chociaż spróbować zrobić podobną ;)

   Usuń
 2. A mówiłam sobie, żeby tu nie wchodzić... Aż mi ślinka cieknie ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. i zrobiło się apetycznie :), choć pamiętam z dzieciństwa pierniki mojej mamy, którym rok w puszcze nie pomógł, żeby zmiękły i moje na choinkę z landrynkowymi witrażykami w środku, które zaczęły się rozpuszczać po zbyt długim obcowaniu w towarzystwie choinkowych lampek ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jo - świetne masz wspomnienia! :) Ale takie twarde pierniki, którymi można było orzechy tłuc też pamiętam :)

   Usuń
 4. Pierniczki najlepiej smakują w grudniu:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nutto - to prawda, o innej porze roku są takie jakieś ... ;)

   Usuń