wtorek, 4 grudnia 2012

Kalendarz adwentowy - 4

ŚWIĘTA BARBARA


Dziś 4 grudnia - dzień, któremu patronuje święta Barbara. Kim była? Co o niej wiemy?
Tak naprawdę nie wiemy dokładnie, kiedy żyła. Prawdopodobnie umarła około roku 305. W Polsce jej kult trwa od wieków, wzmianki o niej można znaleźć w pochodzącym z XI wieku  'Modlitewniku Gertrudy' córki Mieszka II, najstarszy polski kościół pod jej wezwaniem zbudowano w Bożygniewie koło Środy Śląskiej w 1262 roku, a w XV wieku została obrana patronką wydziału teologicznego Akademii Krakowskiej.

O jej życiu krąży wiele legend. We wszystkich powtarza się jednak główny motyw - Barbara, córka bogatego człowieka, wbrew woli ojca, nie chciała wyjść za mąż. Przyjęła wiarę chrześcijańską i złożyła śluby czystości. Wściekły ojciec próbował zagłodzić córkę zamknąwszy ją w zamurowanej wieży, a gdy i to nie zmiękczyło panny, ściął jej głowę. Wtedy z nieba uderzył piorun i zabił ojca bez serca.

Z powodu tej niezwykle gwałtownej śmierci święta Barbara została patronką ludzi, którzy narażeni mogli być właśnie na niespodziewaną śmierć - więźniów, rybaków, marynarzy, kamieniarzy, żołnierzy, tajnych drukarzy. Najważniejsza jest jednak przede wszystkim dla górników, podobno dlatego, że gdy uciekała przed ojcem rozstąpiła się przed nią góra. Dzień świętej Barbary - Barbórka to największe święto górnicze, to wtedy górnicy zakładają swoje najbardziej odświętne stroje z pięknymi pióropuszami na czapkach, grają górnicze orkiestry, a górnicy spędzają czas na festynach i zabawach.Uwaga dla panien - dzień św. Barbary świetnie nadaje się na wróżby - jeśli ścięte dziś gałązki bzu i wiśni włożone do wody rozkwitną w Wigilię, możecie być pewne, że w nadchodzącym karnawale znajdziecie przyszłego męża :)

Miejcie też baczenie na dzisiejszą pogodę, podobno wróży pogodę na święta, jak choćby w tym przysłowiu - "Święta Barbara po wodzie, Boże Narodzenie po lodzie".


Tekst opracowano na podst.:
"Polskie tradycje świąteczne" Hanna Szymanderska, wyd. Świat Książki, Warszawa 2008, rozdział "ADWENT, czyli początek roku kościelnego" strony 35-37, 41.
 "Święta w polskim domu" J. Łagoda, M. Łagoda- Marciniak, A. Gotowiec, wyd. Publicat, Poznań 2006, rozdział "Adwent", str. 6-7.
Zdjęcie pochodzi ze strony:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz