niedziela, 2 grudnia 2012

Kalendarz adwentowy - 2
ADWENTOWE ŚWIECE I WIEŃCE


Czas adwentu to czas, który mocno kojarzy się ze światłem. W kolejne niedziele zapala się cztery adwentowe świece. A czy wiemy, czego symbolem są te świece?

Pierwsza, zapalana właśnie dziś, w pierwszą niedzielę adwentu to symbol boskiego wybaczenia Adamowi i Ewie. Za tydzień palić się będą już dwie, ta druga symbolizować będzie wiarę patriarchów w dar Ziemi Obiecanej. Świeca trzecia jest symbolem radości Dawida, świętującego przymierze, a ostatnia czwarta to symbol nauczania proroków, którzy zapowiadali królestwo pokoju i sprawiedliwości. Rosnąca ilość płonących w kolejne niedziele świec przypomina o tym, że zbliża się czas pojednania i wybaczenia, aby nikt przy wigilijnym stole nie był sam.

Świece można zapalać w specjalnych lichtarzach, ale także w wieńcach adwentowych.Wieńce te od paru lat są coraz bardziej popularne i u nas, a od lat jest to typowa adwentowa ozdoba wieszana na drzwiach domów w krajach zachodnich, jak np. Niemcy i Francja. Kształt wieńców to symbol nadziei na odnowienie. Wyplata się je z jedliny, gałęzi jemioły, ostrokrzewu, które maja moc chronienia przed złymi mocami - stąd pewnie ich wieszanie na drzwiach, by ochronić domowników w ten ciemny czas oczekiwania.I jedne (te na drzwi), i drugie (te na stoły do świec) można zrobić samodzielnie przyozdabiając je tym, co nam tylko przyjdzie do głowy - laskami cynamonu, plasterkami cytrusów, orzechami, szyszkami, koralikami.Zapalmy dziś pierwszą świecę i zadumajmy nad tym światem, na który teraz przyjdzie Zbawiciel. I nie myślmy o tym, co inni powinni zrobić, żeby na świecie było lepiej, ale zastanówmy się nad tym, co my sami możemy zrobić - niech to będą najdrobniejsze rzeczy,  ale robione z dobrem w sercu, jak np. ustąpmy miejsca pieszemu, który czeka by przejść przez ulicę, wpuśćmy samochód z sąsiedniego pasa, uśmiechnijmy się do ludzi, którzy jadą z nami w windzie - może sami macie jeszcze jakieś inne pomysły? :)Tekst opracowano na podst.
"Polskie tradycje świąteczne" Hanna Szymanderska, wyd. Świat Książki, Warszawa 2008, rozdział "ADWENT, czyli początek roku kościelnego" strona 15.
"Święta w polskim domu" J. Łagoda, M. Łagoda- Marciniak, A. Gotowiec, wyd. Publicat, Poznań 2006, rozdział "Adwent", str. 8

Zdjęcia pochodzą ze stron:
nr 1 - stroikibożonarodzeniowe.com.pl
nr 2 - bankier.pl

2 komentarze:

  1. Postanowienia mogą być w naszym odczuciu drobne, ale potem jakie zadowolenie, gdy uda nam się wytrwać.
    Również bądźmy milsi na co dzień:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nutto - to prawda. Ale najważniejsze, żeby nawet te drobne próbować realizować - najtrudniejszy pierwszy krok! :)

    OdpowiedzUsuń